Державне підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ»), яке виконує функції національного органу стандартизації України інформує про скасування в Україні стандартів Радянського Союзу, розроблених до 1992 року.
Відповідно до статті 56 Угоди про асоціацію між Україною, з одного боку, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, з іншого боку, Україна поступово впроваджує збірку Європейських стандартів (EN) як національні стандарти, зокрема, адаптовані європейські стандарти, добровільне застосування яких вважається таким, що відповідає
вимогам законодавства, зазначеного у Додатку III до цієї Угоди.
Одночасно з таким впровадженням Україна скасовує конфліктні національні стандарти, зокрема, міждержавні стандарти (ГОСТ), розроблені до 1992 року.
На офіційному веб-сайті НОС ® Питання-відповіді ® Стандартизація також надано роз’яснення стосовно використання НД, якщо ГОСТ скасований і рекомендації щодо дій, коли немає НД на заміну скасованому ГОСТ.
01.01.2019 сплив чотирьохрічний перехідний період, коли ГОСТ, розроблені до 1992 року, мали бути скасовані.
Водночас, до НОС продовжували надходити пропозиції щодо продовження дії ГОСТ після 01.01.2019 року.
З метою виваженого реагування на такі пропозиції та з урахуванням рекомендацій Міністерства економічного розвитку і торгівлі, як центрального органу виконавчої влади, що формує і реалізує державну політику у сфері стандартизації, ДП «УкрНДНЦ» проведено відповідну роботу щодо зведення до мінімуму пропозицій зацікавлених сторін стосовно перенесення термінів скасування ГОСТ, розроблених до 1992 року, після 01.01.2019.
У підсумку НОС прийнято низку наказів, якими з 01.01.2019 року відновлено чинність ГОСТ, розроблених до 1992 року. З переліками стандартів, чинність яких відновлено наказами НОС, можна ознайомится на офіційному сайті НОС → Стандартизація → Накази ДП «УкрНДНЦ» → 2018 → Грудень.
Враховуючи вищезазначене повідомляємо, що подальше перенесення термінів після видання зазначених наказів ДП «УкрНДНЦ» є неможливим.
НОС наполегливо рекомендує всім зацікавленим сторонам, які в своїй роботі використовують ГОСТ, скористатися рекомендаціями, розміщеними на сайтах Мінекономрозвитку та НОС, та знайти альтернативу використанню стандартів Радянського Союзу, які фактично є регуляторними актами вже неіснуючої держави і суперечать нововведенням, запровадженим у сфері технічного регулювання України.
Крім того інформуємо, що за потреби розроблення національного стандарту на заміну ГОСТ будь-яка зацікавлена сторона (органи влади, асоціації виробників, підприємства, громадські організації тощо) може виступити замовником такої роботи відповідно до статей 28 та 29 Закону України «Про стандартизацію».